Akcja "Dzikie wysypiska śmieci - weź na cel!" jest adresowana do wszystkich osób, które chcą mieć swój wkład w dbaniu o Czyste Pogórze.

Każdy, zarówno mieszkaniec, jak i turysta Pogórza Dynowskiego i Pogórza Przemyskiego, może pomóc w utrzymaniu czystości w lasach, na łąkach, polnych bezdrożach i innych napotykanych cudownych miejscach. Każdy kto spaceruje, biega po lesie czy chodzi na grzyby doskonale zdaje sobie sprawę, że zaśmieconych miejsc jest zwykle bardzo wiele w najbliższej i nieco dalszej okolicy. 

Napotykanie takich miejsc dla większości ludzi jest doznaniem przykrym i wywołującym frustrację, bo trudno zrozumieć postępowanie, tych co las, wąwóz czy potok przemienili w wyspisko śmieci. Trudno samodzilenie też ustalić właściciela nieruchomości, na którym zgodnie z obowiązującym prawem spoczywa obowiązek posprzątania swojej własności. A najtrudniej (ale coraz częściej bywa to możliwe) ustalić sprawcę śmieciowego przestępstwa.

Niniejszy serwis - mamy nadzieję - pomoże skuteczniej dbać o czystość i porządek "pięknych okoliczności przyrody" w  37 gminach Pogórza Dynowskiego i Pogórza Przemyskiego.

Teraz wystarczy tylko:
 
1. Sfotografować (choćby za pomocą telefonu komórkowego) znalezione dzikie wysypisko śmieci oraz opisać miejsce, w którym ono się znajduje
 
2. Powiadomić nas o znalezionym dzikim wysypisku śmieci.
Informacje (opis i zdjęcie) należy samodzielnie dodać za pomocą niniejszego serwisu (do czego gorąco namawiamy) lub przesłać mailem albo listem tradycyjnym (wówczas w serwisie my dodamy zgłoszone dzikie wyspisko śmieci).
Jak powiadomić? Zobacz: Instrukcja.

A my zajmiemy się resztą:

1. Zweryfikujemy czy zgłoszone dzikie wysypisko śmieci rzeczywiście istnieje w podanej lokalizacji.

2. Upublicznimy w serwisie www.DzikieWysypiska.CzystePogorze.pl te dzikie wyspiska śmieci, które zostały pozytwynie zweryfikowane
Wówczas w wszyscy na ogólnie dostępnej mapie on-line będziemy mogli zobaczyć: jakie wysypiska śmieci został zgłoszone, gdzie się one znajdują i co się z nimi dzieje (np. które z nich zostały uprzątnięte).

3. Powiadomimy właściwy Urząd gminy, na terenie którego znajduje się dzikie wyspisko śmieci o zaistniałym problemie
Poprosimy odpowiedni Urząd gminy o ustalenie właścicieli zaśmieconych nieruchomości wraz z nakazem ich uporządkowania. Osoba zgłaszająca dzikie wysypisko śmieci również uzyska od nas informacje o podjętych działaniach i ich skutakach. Zatem ma szansę zostać poprawiony przepływ informacji pomiędzy obywatelem zgłaszającym problem dzikiego wysypiska a Urzędem gminy.

4. Uaktualnimy na mapie serwisu WWW wszelkie informacje dot. sposobu rozwiązania poszczególnych spraw i procesu likiwdacji dzikich wysypisk śmieci. Dzięki czemu dowiemy się o skuteczności naszych wspólnych działań oraz poznamy skuteczność Urzędów gmin i różnorodnych instytucji, które powołane zostały (również) do rozwiązywania tego typu problemów.

Dodatkowo:

  • w terminie od 15 października do 15 grudnia 2013 r. można wziąć udział w Konkursie wystarczy zgłosić dzikie wysypiska śmieci za pomocą niniejszego serwisu. Wygrać można nagrody o wartości 200 zł, m.in. zgniatarkę do śmieci, zestaw edukacyjny i książkę.

Jeśli chcesz:

  • zgłosić dzikie wysypisko i wziąć udział w Konkursie - przejdź do zakładki: O Konkursie