1. Czy mogę anonimowo zgłosić dzikie wysypisko śmieci?
Tak. Możliwe jest anonimowe zgłoszenie dzikiego wysypiska śmieci i zgłoszenie takie można przysłać za pomocą:
  •  e-maila: dzikie wysypiska@czystepogorze.pl  albo
  • pocztą tradycyjną: Fundacja „Tradycyjna Zagroda”, Manasterz 203, 37-230 Kańczuga, z dopiskiem: „Dzikie wysypiska”
W takim przypadku administrator serwisu www.DzikieWysypiska.CzystePogorze.pl, po pozytywnym zweryfikowaniu anonimowego zgłoszenia, opublikuje je na mapie niniejszego serwisu.


2. Dlaczego nie ma możliwość anonimowego dodawania dzikich wysypisk śmieci za pomocą serwisu www.DzikieWysypiska.CzystePogorze.pl?
Użytkownik serwisu www.DzikieWysypiska.CzystePogorze.pl korzysta z dodatkowych uprawnień ich nadanie wymaga rejestracji i podania swoich danych osobowych, m.in. imienia i nazwiska. W ten sposób również zagwarantowana została większą odpowiedzialność za publikowanie informacji przez Użytkowników serwisu.



3. W jakim celu zbierane są dane osobowe?
Wszelkie udostępniane dane osobowe zbierane są wyłącznie podczas rejestracji w serwisie www.DzikieWysypiska.CzystePogorze.pl

Pomijając kwestię większej odpowiedzialności za dodawane informacje przez użytkowników serwisu, dane te zbierane są również w celu:

  1. umożliwienia komunikacji z użytkownikami serwisu, a przede wszystkim możliwości informowania o zmianach statusów dzikich wysypisk śmieci, które dany użytkownik zgłosił (zaznaczył na mapie), czyli informowania o procesie ich likwidacji;
  2. wyłonienia zwycięzców konkursów oraz możliwości wręczenia im nagród.


4. Komu są przekazywane dane podawane przez Użytkownika serwisu podczas rejestracji?
Wszelkie przekazane podczas rejestracji dane Użytkowników serwisu pozostają wyłącznie w zasobach Realizatora (Fundacji „Tradycyjna Zagroda”) i dane te nie są przekazywane jakimkolwiek innym osobom, instytucjom lub organizacjom. Ewentualne ich przekazanie wymagałoby wyrażenia przez Użytkownika serwisu osobnej zgody.  

Również występując do instytucji lub urzędów z wnioskami dot. likwidacji dzikich wysypisk śmieci żadne dane osobowe (ani imię i nazwisko, ani adres, login, e-mail lub numer telefonu) Użytkowników zgłaszających dzikie wysypisko śmieci nie są dalej przekazywane.

Przekazując sprawę do odpowiedniego Urzędu informujemy wyłącznie o fakcie znalezienia dzikiego wysypiska, wskazujemy jego lokalizację wraz z dokumentacją fotograficzną oraz zwracamy się do Urzędu z prośbą o ustalenie właściciela działki i wymuszenia na nim posprzątania swojej nieruchomości.


5. Dlaczego, dodane za pomocą serwisu: www.DzikieWysypiska.CzystePogorze.pl, nowe dzikie wysypisko śmieci pozostaje niewidoczne?
Wszystkie nowo zgłoszone dzikie wysypiska śmieci pozostają niewidoczne dla Użytkowników serwisu www.DzikieWysypiska.CzystePogorze.pl, aż do czasu ich pozytywnej weryfikacji. Weryfikacja polega na sprawdzeniu w terenie czy zgłaszane dzikie wysypisko istnieje w podanej lokalizacji.

Do czasu weryfikacji zgłoszone dzikie wysypisko śmieci uzyskuje status „Weryfikowane” i pozostaje widoczne wyłącznie dla zalogowanego Użytkownika, który je zgłosił oraz dla Administratorów serwisu.
 
Po pozytywnej weryfikacji dzikie wysypisko śmieci uzyskuje status „Nowe” i zostaje opublikowane w serwisie (tj. staje się widoczne dla wszystkich, również niezalogowanych Użytkowników serwisu).



6. Co się dzieje ze zgłoszonymi dzikimi wysypiskami śmieci?
Po opublikowaniu w serwisie dzikiego wysypiska śmieci (status „Nowe”) Realizator Akcji (Administrator serwisu) zawiadamia właściwy ze względu na jego (dzikiego wysypiska) lokalizację Urząd Gminy/Miasta. Zawiadomienie zawiera informacje o miejscu, materiał zdjęciowy oraz wniosek o ustalenie właściciela nieruchomości oraz nakazanie jemu posprzątania nieruchomości.

Informacja o podjęciu działań jest jednocześnie publikowana w serwisie oraz wysyłana do Użytkownika, który zgłosił dane dzikie wysypisko śmieci.

Wszelkie zmiany polegające na posprzątaniu dzikiego wysypiska śmieci, jego zasypaniu albo brak działań ze strony danego Urzędu lub właściciela nieruchomości są publikowane w serwisie wraz z oznaczeniem zmian w statusie (znacznika). Kolory znaczników zostały opisane w pasku Legendy, który jest widoczny w serwisie.  



7. Po co w ogóle zgłaszać dzikie wysypiska śmieci?
Choćby tylko po to, żeby:

  • poznać i opisać skalę zjawiska (wiedzieć ile i gdzie są), wówczas łatwiej wdrożyć różne działania, które mogą pomóc ograniczyć ich liczbę,
  • przynajmniej część z nich zlikwidować,
  • poprawić przepływ informacji pomiędzy Obywatelem a Urzędem,
  • doceniać te osoby i instytucje, które z problemem potrafią sobie skuteczniej poradzić oraz motywować do bardziej skutecznych działań te osoby i instytucje, które sobie z problem radzą słabiej lub wcale,
  • zwiększać świadomość i wrażliwość społeczną bezsensu powstawania dzikich wysypisk śmieci, przecież dzikie wysypiska uderzają w interesy zdrowotne, społeczne i ekonomiczne okolicznych mieszkańców.

Możemy udawać, że nie ma problemu dzikich wysypisk śmieci. Możemy udawać, że ten problem nas nie dotyczy. Tylko po co, oszukiwać siebie i innych? Przecież wystarczy zwykła szczerość dziecka w stwierdzeniu „król jest nagi”.



8. Dlaczego obszar aktywnej mapy serwisu www.DzikieWysypiska.CzystePogorze.pl jest większy od mezoregionów: Pogórza Dynowskiego i Pogórza Przemyskiego?
Rzeczywiście Pogórze Dynowskie i Pogórze Przemyskie jest nieco mniejsze od zaznaczonego obszaru (aktywnej mapy serwisu).

Różnica ta wynika z założonego uproszczenia, bowiem Realizatorzy Akcji (Administratorzy serwisu) przyjęli, że jeśli przynajmniej jedna miejscowość danej gminy jest położona na terenie Pogórza Dynowskiego lub Pogórza Przemyskiego, to cały obszar gminy został zakwalifikowany do obszaru Akcji.

Jednocześnie praktyka ta wynika z konsekwencji przyjętych rozwiązań w pozostałych działaniach projektu – zob.  artykuł: „Na jakim obszarze prowadzone są działania projektu?”